„Chtěla bych mít opravdu bílé zuby!“

V ordinaci tuto větu slýchám velmi často, protože v současnosti hraje zářivě bílý úsměv stále důležitější roli pro muže i ženy bez ohledu na věk. Televize a sociální média tento ideál krásy zprostředkovávají, a proto stále více pacientů vyjadřuje své přání mít bílé zuby.

Jako zubní lékařka jsem na tuto poptávku pacientů reagovala a zařadila jsem do repertoáru naší zubní ordinace vhodné produkty. Při bělení zubů je pro mě hlavní prioritou zajištění bezpečnosti pacienta, dosažení požadovaného úspěchu a možnost nabídnout bělicí proceduru za přijatelnou cenu.

Bělení zubů Opalescence Go od společnosti Ultradent Products nabízí vynikající metodu pro dosažení optimálního výsledku bělení v krátkém čase, zejména pro ty, kteří mají omezený rozpočet. Prefabrikované nosiče UltraFit naplněné 6% gelem peroxidu vodíku se nosí 60-90 minut denně.

U pacientů s pravidelnými zubními oblouky Dr. Jänigová s oblibou doporučuje bělení Opalescence Go od společnosti Ultradent s 6% peroxidem vodíku pro kosmetické bělení zubů.

Nejedná se o systém s individuálně vyrobenými nosiči bělení na míru pacientovi, ale o univerzálně použitelný nosič, který se přizpůsobí zubnímu oblouku. V závislosti na šířce a tvaru zubního oblouku obvykle sahá až k prvním stoličkám.

 

Díky těmto prefabrikovaným nosičům mohu zkrátit dobu na křesle a bělení zároveň nevyžaduje žádnou práci v zubní laboratoři. Po instruktáži a prvním ošetření v ordinaci si pacient vezme přípravek domů a bělení nosí ve volných chvílích, např. u televize nebo při čtení, 60-90 minut denně obvykle po dobu 5 až 10 dnů. To, jak dlouho je třeba bělení aplikovat, se může u jednotlivých pacientů lišit v závislosti na výchozí barvě a struktuře zubů.

Univerzální bělicí nosič Opalescence Go se skládá ze dvou částí: Vnější lžička se po umístění na zubní oblouk sejme, vnitřní nosič UltraFit zůstává v ústech. Již po několika minutách se nosič individuálně přizpůsobí zubnímu oblouku.

Příklad z praxe

Osmadvacetiletý muž se poprvé dostavil do naší ordinace na běžnou prohlídku a profesionální čištění zubů. Když jsme se pacienta během čištění zubů zeptali, zda je spokojen se svou současnou barvou zubů, okamžitě vyjádřil přání „opravdu světlých zubů“.

Nejprve jsme s ním probrali dva typy kosmetického bělení zubů, které v naší ordinaci nabízíme: bělení zubů pomocí na míru vyrobených nosičů s bělicím gelem Opalescence PF a bělení Opalescence Go pomocí univerzálních nosičů připravených k použití. Pacient si vybral možnost bělení Opalescence Go především proto, aby ji hned vyzkoušela, a z cenových důvodů.

Odstranili jsme pigmentace a zubní kámen, proto nic nebrzdilo následné bělení zubů. Kromě toho má pacient téměř ideálně tvarovaný zubní oblouk, takže lze bez problémů použít prefabrikované nosiče. (U případů s nepravidelným zubním obloukem raději používám bělení zubů s na míru vyrobenými nosiči, aby bylo zajištěno, že nosič správně sedí).

V tomto případě nebyla po předchozím stomatologickém vyšetření zjištěna žádná kontraindikace bělení zubů. Těhotenství a kojení jsou kontraindikací bělení zubů a pacient musí být starší 18 let - i když se mě na bělení zubů často ptají teenageři. Kromě toho by měla být vyšetřena struktura zubu, aby se zjistilo, zda není obnažený cervikální dentin, který může způsobovat případnou citlivost. Stávající výplně a náhrady se nebělí - to je třeba vzít v úvahu při plánování ošetření bělením zubů. Je nezbytné informovat pacienta o všech možných komplikacích.

Před každým bělením zubů je nezbytné stanovit výchozí odstín zubu. Pacient často již jasně nevidí účinek bělicího ošetření, proto může být užitečná fotografická dokumentace.

V případě našeho pacienta jsme začali s odstínem zubu A3. Všechny zuby měly žlutý nádech, který bývá snadněji zesvětlitelný ve srovnání s šedými odstíny. Kromě toho  pacient neměl v oblasti určené k bělení žádné výplně ani korunky; nebylo tedy třeba projednávat žádná následná léčebná opatření. Pokud pacient po bělení zubů potřebuje adhezivní zákroky k výměně výplně, měla by být naplánována přibližně dvoutýdenní prodleva, aby nehrozilo oslabení adhezivního spoje.

Před ošetřením Dr. Jänigová určí odstín zubu (A3).

Pokud nejsou nutná žádná další opatření, může ošetření začít okamžitě díky předem naplněným bělicím nosičům Opalescence Go připraveným k použití. Pacientovi předvedu produkt a způsob jeho použití, který je jednoduchý: Přiložte - zafixujte - vyjměte vnější lžíci - noste.

Nosiče jsou baleny v jednotlivých baleních. Každý z nich obsahuje jeden nosič pro horní a druhý pro dolní oblouk.

Jednotlivé balení s nosiči pro horní a dolní oblouk.

Pacient nyní umístí lžíci s nosičem pro horní a dolní oblouk. Oba oblouky lze na přání bělit současně.

Nyní je pacient poučen, aby pevně sál nebo polykal a v ideálním případě "poslal vzdušný polibek" - stlačování prsty není obvykle nutné. Vnitřní nosič UltraFit se na zubní oblouk přichytí pomocí sání. Vnější zelenou lžíci lze poté sejmout. V tomto případě pacient po 60 minutách sejme nosič UltraFit a zubním kartáčkem vyčistí ze zubů případné zbytky bělicího gelu.

Krok 1: Pacient umístí nosič na zubní oblouk.

Krok 2: Posláním vzdušného polibku pacient jemně nasaje zásobník v ústech.

Krok 3: Pacient odstraní vnější lžičku, která slouží jen jako aplikační pomůcka.

Krok 4: Pacient nechá působit bělení v Ultrafit nosiči UltraFit po dobu 60 minut.

Krok 5: Pacient sundá nosič a odstraní případné zbytky gelu zubním kartáčkem.

Občas se může stát, že zub bude po ošetření vypadat skvrnitý a mramorovaný. Je to proto, že se gel nedotýká všech částí zubu, protože je třeba zachovat dostatečnou vzdálenost od dásně. Kontakt s celým povrchem zubu však není nutný, protože účinná látka postupně proniká do zubu a zub se během následujících 24 hodin rovnoměrně vybělí.

Po úspěšném poučení o tom, jak používat bělení Opalescence Go, ode mě pacient nejprve obdrží šest balíčků a po šesti dnech je pozván na kontrolu. Je pro mě důležité, aby bělení zubů zůstalo pod kontrolou zubního lékaře a kontrola je nezbytná pro zajištění potřebné spolupráce pacienta. Pokud během této doby pacient zaznamená jakoukoli citlivost, je poučen, aby si mezi jednotlivými aplikacemi dal den pauzu. V takovém případě by se termín kontroly patřičně posunul.

Dr. Jänigová pacientovi zpočátku poskytne šest balení pro horní a dolní oblouk k dalšímu ošetření doma.

Po šesti dnech se pacient vrátil na kontrolu. Byl nadšený. Již po šesti ošetřeních bělením Opalescence Go bylo dosaženo skvělého výsledku: jeho zuby „zářily“ a byl velmi spokojen. Uvedl, že manipulace s bělením byla snadná a že ošetření lze snadno začlenit do každodenního života. Neměl žádnou citlivost a výsledek je působivý. Pacient odcházel domů spokojený s krásným odstínem zubů A1!

Po 6 dnech ošetření jsou lékař i pacient s výslednou barvou zubu A1 více než spokojeni.
     
Jak brzy bude potřeba přebělovat, je především v rukou pacienta: největší roli pro udržení nově dosaženého odstínu zubů hraje vyhýbání se potravinám s vysokým obsahem pigmentů, jako je káva, víno a kouření. Díky produktům, jako je bělení Opalescence Go, však není nutné se všech těchto požitků vzdávat; opětovné bělení je totiž snadné a cenově dostupné.
 

O autorce:
Dr. Clarissa Jänigová, zubní lékařka z Kolína nad Rýnem, Německo

Působí od roku 2012 jako zubní lékařka v ordinaci „Zahnarztpraxis Rodenkirchen“ v Kolíně nad Rýnem. Od roku 2015 se specializuje na ortodoncii. V roce 2019 získala doktorát (PhD) na Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn v Německu na téma „Fixace o CAD-CAM výplní“.

Dr. Clarissa Jänig