Co byste měli hledat v zubní pastě pro bělení zubů

Kolem bělení zubů není nouze o otázky, zejména pokud jde o zubní pasty, které tvrdí, že tento trik zvládnou. Jaká je nejlepší zubní pasta na bělení zubů? Jak zubní pasta na bělení zubů funguje? Způsobí bělicí zubní pasta citlivost zubů? Které zubní pasty vám poskytnou nejlepší výsledky bělení zubů, aniž by poškodily vaše zuby? Nabízí bělicí zubní pasta také ochranu proti zubnímu kazu a zdraví ústní dutiny, nebo k tomu potřebuji samostatnou zubní pastu?

Vzhledem k těmto často kladeným otázkám a velkému množství značek zubních past na bělení zubů, které jsou na trhu k dispozici, může být obtížné zjistit, na co se zaměřit při výběru té správné varianty.

Možnosti bělení zubů

V první řadě je důležité si uvědomit, že existují dva způsoby bělení zubů. Jedním z nich je vnitřní bělení (zevnitř ven). Takto fungují aktivní složky, jako je peroxid vodíku nebo karbamid peroxid, které zesvětlují hluboce usazené skvrny nebo zažloutnutí na zubech prostřednictvím chemického bělení a to produkty, jako je bělení Opalescence Go™ a bělení zubů Opalescence™ PF. Jedná se o profesionální bělicí přípravky, které lze získat pouze v ordinaci zubního lékaře či dentální hygienistky. 

Druhý způsob bělení zubů je vnější, což znamená odstranění mírných skvrn z vnějšího povrchu zubů. Právě zde přichází na řadu zubní pasta pro bělení zubů! Zubní pasty na bělení zubů, jako je zubní pasta Opalescence™ Whitening Toothpaste, vyvinutá zubním lékařem, fungují tak, že odstraňují vnější skvrny (jako jsou drobné skvrny od čaje, kávy a vína) jemným drhnutím povrchu pomocí lehkého a bezpečného obrušování.Bělicí zubní pasty Opalescence

Všichni víme, že se doporučuje čistit si zuby alespoň dvakrát denně. Tedy je důležité hledat zubní pastu, která odstraní každodenní skvrny a zároveń je potřeba volit takovou, kterou je možné používat často a dlouhodobě.

 

Hledání správné míry abrazivity v bělící zubní pastě

Ideální bělicí zubní pasta bude mít správnou míru abrazivity, aby odstranila mírné povrchové zabarvení, a zároveň bude mít dostatečně lehkou abrazivitu, aby nedošlo k poškrábání a poškození skloviny.

Vzpomeňte si na meruňkové peelingy na obličej, se kterými mnoho nás žen začínalo při mytí obličeje, abysme později zjistily, že intenzivní abrazivita poškozuje pokožku. U bělicí zubní pasty je určitá míra abrazivity dobrá, ale nesmí být příliš velká

Pro dlouhodobé každodenní odstraňování skvrn a rozjasňování by vaše bělicí zubní pasta měla mít střední relativní abrazivitu dentinu (RDA). Zubní pasty s velmi vysokým RDA (RDA zubní pasty byste měli najít na webových stránkách výrobce) jsou často určeny pouze pro krátkodobé použití. Jakékoli jejich použití nad rámec doporučeného s sebou nese možnost poškození skloviny (v závislosti na návycích uživatele při čištění zubů).

 


Bělicí zubní pasta Opalescence se vyznačuje nejnižší mírou abraze dentinu4
ve srovnání s ostatními předními bělicími zubními pastami na trhu.
Je bezpečná pro každodenní použití dvakrát denně.

 

Měl bych si k zubní pastě přimíchat dřevěné uhlí nebo jedlou sodu, abych si vybělil zuby?

 


Aktivní dřevěné uhlí, módní, ale riskantní abrazivní prostředek typu "udělej si sám",
který někteří používají ve snaze vybělit si zuby.

Pokud se podíváme za hranice značek zakoupených v obchodě, mnoho kutilů-nadšenců nahrálo videa a návody na "přírodní" bělení zubů. Většina z nich doporučuje abrazivní přísady, jako je dřevěné uhlí a jedlá soda. Ve skutečnosti, jak uvádí studie Journal of the American Dental Association, civilizace přidává do svých "zubních past" různá abraziva již více než tisíciletí:

"Staří Řekové používali směs pálených mušlí, korálů, mastku, soli a medu a staří Římané směs drcených kostí a ústřicových mušlí a práškového dřevěného uhlí a kůry. V nedávné době, v 18. století, se objevily zprávy, že Britové přidávali do zubního prášku cihlový prach a drcený porcelán."

Jistě, některé z nich se mohou zdát hloupé. Ale rychlá kontrola na Pinterestu ukazuje, že někteří z nás stále ještě nedospěli od dob římské a řecké civilizace, jak jsme si mysleli (alespoň pokud jde o čištění zubů)!

I když by rozbor abrazivity, účinnosti a bezpečnosti všech zubních past používaných v historii vydal snad na celou knihu, můžeme se věnovat nejčastěji používaným metodám, které uvádějí uživatelé TikTokeru, Pinterestu a bloggeři - a uvést věci na pravou míru.


Zaměstnanci Dr. Jaimee' Morganové po čištění aktivním uhlím

Začněme s aktivním uhlím. Na otázku ohledně používání aktivního uhlí jako domácí přísady pro bělení zubů (nebo přísady do zubní pasty) Dr. Jaimee Morganová, DDS, odpovídá: "Otázka je: "Proč?" Neexistuje žádný renomovaný vědecký důkaz, že čištění zubů aktivním uhlím je lepší, bezpečnější nebo účinnější než zubní pasta. Navíc je mezi zubaři všeobecně známý problém, že čištění zubů aktivním uhlím udělá nejen velký nepořádek, ale také se rádo usazuje na okrajích dásní. Mé hygienistky pak musí chodit a seškrabávat ho z okrajů dásní pacienta. Je velmi obtížné ho dostat ven! Mí kolegové i hygienistka vyzkoušely čištění zubů pastou s aktivním uhlím a výsledky tedy nebyly nic moc skvělé. A to nemluvím o tom, jak abrazivní může být dřevěné uhlí pro zubní sklovinu." Dr. Morganová je praktický zubní lékař a významný přednášející.

Pokud jde o šetrné abrazivní látky, jako je jedlá soda, Peter Allred, vrchní ředitel pro technologii receptur ve společnosti Ultradent Products Inc., říká: "I když může mít účinnost vyšší než nula, bude abrazivita zubní pasty, která používá jako abrazivo jedlou sodu, tak nízká, že častý konzument kávy nebo vína bude s největší pravděpodobností stále pozorovat, jak se mu na zubech hromadí skvrny. Jistě, pravděpodobně je neškodná, ale u těchto odolnějších skvrn vám nepřinese požadovaný výsledek v podobě dostatečného odstranění skvrn."


Jedlá soda, další oblíbená přísada nebo náhrada zubní pasty pro domácí kutily

Ve skutečnosti se částice jedlé sody mohou zdát díky své drsné struktuře zrnitější. Výzkumníci jako Peter Allred však zjistili, že zaoblené částice oxidu křemičitého poskytují při odstraňování povrchových skvrn zubní pastou účinnější zrnitost než jedlá soda. Mnoho zubních past na bělení zubů používá částice oxidu křemičitého. Peter Allred však říká: "Naše abrazivo v zubní pastě Opalescence Whitening Toothpaste využívá kombinaci jedinečné směsi křemíku, která zuby jednak čistí (v podstatě myje), a pak je zároveň leští - což je skvělá kombinace, spolu s fluoridem a dalšími osvědčenými složkami,  pro odstranění bakterií způsobujících zubní kaz a odstranění skvrn."


Bělící zubní pasta Opalescence, která se dodává také ve složení pro zmírnění citlivosti.

 

Jsou zubní pasty obsahující peroxid vodíku bezpečné?

Předně musíme uvést, že bělicí přípravky na bázi peroxidu vodíku se v ČR, SR ani v celé EU nedají legálně zakoupit. I kdybyste se s nimi na (černém) trhu setkali, podotýkáme, že ...

"Jediná látka, u které bylo prokázáno, že skutečně bělí barvu zubní skloviny, je peroxid - jak peroxid vodíku, tak peroxid karbamidu," říká Peter Allred. I když rychle dodává několik výhrad (zejména pokud jde o zubní pasty obsahující peroxid vodíku).

Vysvětluje: "Aby peroxid vodíku fungoval, vyžaduje koncentraci a určitou dobu kontaktu se zubem. Typická zubní pasta s peroxidem vodíku na trhu má přibližně 1% koncentraci peroxidu vodíku, což je jednoduše nedostatečná doba kontaktu se zuby a nedostatečně vysoká koncentrace na to, aby došlo k výraznému zlepšení. Tyto zubní pasty spolu s abrazivy mohou zuby mírně vybělit, ale rozhodně to není nejúčinnější způsob bělení zubů."

A dodává: "Zubní pasty obsahující peroxid vodíku na chemické úrovni také prostě nemají příliš dobrou stabilitu. V době, kdy se výrobek dostane přes distribuci do rukou spotřebitele, je peroxid vodíku s největší pravděpodobností mnohem méně účinný a silný (zejména vzhledem k malému množství, které je v zubní pastě na začátku). Peroxid vodíku, zejména když se dostane do kontaktu se všemi ostatními složkami zubní pasty, je neuvěřitelně nestabilní. Divil bych se, kdyby u zubní pasty s peroxidem vodíku vůbec nějaký peroxid vodíku zůstal, jakmile se spotřebitel dostane na konec tuby."

Místo toho Peter Allred doporučuje použít gel na bělení zubů, který zůstává v neustálém kontaktu se zubem po terapeutickou dobu, jako je například bělení Opalescence Go od společnosti Ultradent, bělení Opalescence PF nebo bělení Opalescence™ BOOST™ v ordinaci, a poté používat bělicí zubní pastu Opalescence pro každodenní prevenci  a odstranění skvrn. Toto jsou však přípravky, které v souladu s platnou legislativou patří do rukou pouze stomatologickým odborníkům - lékařům a dentálním hygienistkám. Neváhejte se na ně obrátit!

Kliknutím sem si můžete zakoupit bělicí zubní pastu Opalescence

Kliknutím sem se dozvíte více o systémech bělení zubů Opalescence.

 

1 Schemehorn BR, et al. Enamel fluoride uptake study. Indianapolis: Dental Product Testing Therametric Technologies, Indiana University Emerging Technologies Center. 2009.
2 Schemehorn BR, et al. Relative dentin abrasion test on dentifrices (Test relativní abraze dentinu u dentálních přípravků). Indianapolis: Dental Product Testing Therametric Technologies, Indiana University Emerging Technologies Center. 2011.
3 Browning WD, Myers M, Downey M, Pohjola RM, Brackett WW. Zpráva o bělicích prostředcích s nízkou citlivostí. J Dent Res. 85(Spec Iss A):1650, 2006 (www.dentalresearch.org).
4 Schemehorn BR. Relativní test abraze dentinu u dentálních přípravků. Data on file.
5 * Není registrovanou ochrannou známkou společnosti Ultradent Products, Inc.
** Pokud citlivost přetrvává i po čtyřech týdnech používání, poraďte se se svým zubním lékařem.


ShaLyse Walker

ShaLyse Walker je zkušená profesionálka v oblasti vztahů s veřejností ve stomatologii. Je vášnivou spisovatelkou a vypravěčkou příběhů, miluje hudbu, umění, výlety a považuje se za lázeňskou turistku. Kdyby se mohla popsat jedním slovem, bylo by to "zvědavá", což ji zatím nedostalo do příliš velkých problémů... zatím.

ShaLyse Walker