Jaké vlastnosti by měl mít materiál pro fixaci porcelánu?

Kazuistika: Dr. Paulo Vinicius Sores

Metoda, kterou kliničtí lékaři používají k ošetření vnitřního povrchu keramické náhrady, v podstatě určuje kvalitu vazby, kterou mohou získat. Protože víme, že kvalitní ošetření keramiky obecně vede k ideální úrovni vazby, je důležité, aby zubní lékaři nepodceňovali význam používání velmi kvalitních materiálů a jejich vliv na sílu vazby.

Porcelain Etch od Ultradentu je kyselina fluorovodíková, která je dostatečně tekutá, aby smočila povrch keramiky a dosáhla správného účinku. Současně Porcelain Etch nabízí také ideální viskozitu, která zabraňuje jejímu vytékání z vnitřní části náhrady. Tato dokonalá rovnováha mezi smáčivostí a optimální viskozitou je charakteristickým rysem přípravku Porcelain Etch.

Silan vytváří na povrchu keramiky dokonalou chemickou reakci. Aplikační špičky dodávané s těmito výrobky usnadňují jejich aplikaci na vnitřní stranu keramické náhrady.  

Níže uvedené klinické snímky demonstrují funkčnost přípravků Porcelain Etch a Silane. Pacientka před ošetřením podstoupila endodontické bělení, bohužel kvůli extrémní kalcifikaci dentinových tubulů byl výsledek neuspokojivý. Tyto snímky jsou podobné mnoha případům, se kterými se všichni setkáváme v naší každodenní praxi. 


1. Estetický zákrok na pravém horním centrálním řezáku, který je ztmavlý a ošetřený endodonticky. Pacientka, žena, 40 let. Bylo rozhodnuto odstranit nevyhovující kompozitní výplně a vzhledem ke ztrátě struktury a míře ztmavnutí zhotovit konvenční keramickou fazetu.
 


2. Intraorální pohled zdůrazňující úroveň ztmavnutí pravého horního středního řezáku.
 


3. Boční pohled na pravý horní centrální řezák.
 


4. Odstin pravého horního středního řezáku (A2) a levého středního řezáku (BL3).
 


5. Zahájení preparace diamantovým brouskem.
 


6. Konvenční preparace fazety, odstranění výplně III. a IV. třídy z meziální strany, zbývá odstranit výplň IV. třídy z distálního úhlu. Preparace fazety se považuje za konvenční, pokud převažuje adhezivní plocha nad sklovinou. V takovém případě je potřeba větší preparace (v průměru nad 1,0 mm), aby měl keramik dostatek prostoru pro opacifikaci a charakteristiky.
 


7. Vnitřní povrch fazety ošetřovaný kyselinou fluorovodíkovou, Porcelain Etch po dobu 90 sekund.
 


8. Po opláchnutí vodou byla fazeta vyčištěna pomocí kyseliny fosforečné, leptadla Ultra-Etch™, po dobu 5-10 sekund.
 


9. Aplikace silanu, vyčkejte alespoň 60 sekund.
 


10. Intraorální boční pohled na fazetu a přírodní zub. Respektování rozměrů, tvaru, barvy a struktury. Fazetu vytvořil technik Rafael Stoque (Uberlândia, MG).
 


11. Konečný pohled zepředu, po cementaci.


12. Počáteční stav.

13. Výsledek.

Další informace naleznete zde >>

 

O autorovi
Dr. Paulo Vinicius Sores, CD, MS, PHD

Vystudoval zubní lékařství na Federální univerzitě v Uberlandii (2002). Je specialistou v oboru stomatologie, Stomatologická fakulta UFU (2004). Vystudoval magisterský obor Ústní rehabilitace na Federální univerzitě v Uberlândii (2006). Získal doktorát v oboru zubní klinika, Stomatologická fakulta Státní univerzity v Campinas (2008) a absolvoval
postdoktorandský a stipendijní pobyt na University of Illinois - Chicago (2014-2015).

Věnuje se pedagogické a výzkumné činnosti, je uznávaným přednášejícím a autorem odborných publikací. 

 

Dr. Paulo Vinicius Sores