Úžasný zážitek: Zubní ošetření je snadné díky novému retraktoru jazyka, rtů a tváří Umbrella™

V mnoha klinických situacích může být povolání zubního lékaře stresující a náročné jak pro stomatologa, tak pro pacienta. Na jedné straně je klíčovým požadavkem uživatele, aby měl otevřený a neomezený přístup do prostoru ošetření. Na druhé straně pacienti usilují o větší komfort při ošetření, aniž by museli čelit svalové únavě a úzkosti. Tyto požadavky, které se zdají být zcela protichůdné, nelze běžně snadno splnit. Velmi často se v cestě objevují rušivé elementy a vhodná retrakce všech měkkých tkání se může ukázat jako skutečně náročná pro všechny zúčastněné strany.

Naštěstí v naší praxi již přibližně 1,5 roku používáme chytrý a inovativní pomocný prostředek, který nás významně podporuje při provádění spolehlivých, hladkých a efektivních zákroků. Retraktor jazyka, rtů a tváří Umbrella™ (Ultradent Products) je ideálním doplňkem pro každou praxi. Nabízí mnohem víc než pouhý retraktor tváří, protože pomáhá pacientovi pohodlně udržet ústa otevřená a jazyk na svém místě.

Když jsem tuto malou pomůcku použil poprvé, byl to opravdu zarážející zážitek. Okamžitě jsem si všiml, že se s ním velmi snadno manipuluje a rychle se umisťuje. Jelikož je retraktor Umbrella odpružený, pohodlně se přizpůsobí individuální anatomii úst a jemně je udržuje otevřená, čímž vytváří super přístupný pracovní prostor. Jazyk snadno spočine za chytrým chráničem jazyka a sliny se shromažďují mimo chrup a ošetřovanou oblast, což zlepšuje přístup pro odsávání. Retraktor Umbrella mi dává jistotu, že mám k dispozici dostatek prostoru pro správnou a úspěšnou práci. Velmi se mi líbí, že spolehlivě zůstává na svém místě a udržuje požadovaný retrakční efekt během celého zákroku.

Retraktor Umbrella skutečně usnadňuje uživateli ošetření. Také mým pacientům usnadňuje život. Jak možná mnozí zubní lékaři vědí, slyšet pozitivní zpětnou vazbu od pacientů na své nástroje a postupy je poměrně vzácné. Na retraktor Umbrella však dostávám mnoho povzbudivých ohlasů, protože mým pacientům vytváří tak příjemnou situaci při ošetření, že se zmíní. Většina z nich považuje retraktor Umbrella za úžasně pohodlný. Pohodlně rozprostře oblast mezi rty, tvářemi a jazykem a přiměje je uvolnit čelisti, takže není třeba blokovat skus. Moji pacienti retraktor Umbrella milují, protože se chová příjemně, aniž by napínal, tahal nebo vytahoval jejich jazyk, rty nebo tváře - a v konečném důsledku celé ošetření probíhá snadněji a dokonale hladce. U většiny pacientů také mizí dávivý reflex, což je pro mou práci velké plus. Nesetkal jsem se s více než hrstkou lidí, kteří by se cítili mírně nepříjemně, pokud jde o polohu jejich jazyka - což může být pouze otázka zvyku. Díky propracovaným ergonomickým prvkům se retraktor Umbrella přizpůsobí individuální anatomii úst, a proto je vhodný téměř pro každého.

Díky tomu, že se pacienti mohou uvolnit a ocitnout se v pohodlném a pozitivním zážitku z ošetření, se vazba a důvěra mezi mnou a pacienty a také mnou a mým týmem v ordinaci skutečně zlepšila.

Mým cílem je poskytovat všem pacientům stejnou úroveň péče a špičkovou stomatologii. Proto jsme začali v naší ordinaci u většiny případů používat retraktor Umbrella. Je působivě všestranný a vhodný pro různé indikace, např. protetiku, chirurgické zákroky, ortodontické lepení, výplně, frontální výplně, pečetění, bělení zubů, leštění, preventivní sezení a kontrolní návštěvy - a to je jen několik z nich. Podle našich zkušeností zajišťuje retraktor Umbrella nejen spolehlivou a kontinuální retrakci měkkých tkání. Udržuje také jazyk mimo dosah, otevírá pracovní pole - a v neposlední řadě uvolňuje ruce mých asistentů, kteří se tak mohou plně soustředit na podporu sebe sama. Stejně tak oceňují výhody retraktoru Umbrella i členové mého týmu: protože se s ním velmi snadno manipuluje a snadno se umisťuje, rádi ho sami používají při provádění profylaktických ošetření.

V některých případech stále používáme kofferdam, např. v zadních částech úst. Umbrella retraktor však poskytuje možnost jasně vidět konturu gingivy a pracovní pole v mnoha frontálních oblastech. Zejména při chirurgických zákrocích ve frontě umožňuje retraktor Umbrella bezvadnou retrakci rtů. Riziko vzniku otlaků na měkkých tkáních je navíc mnohem menší než u jiných retraktorů.

Stejně tak bych retraktor Umbrella vřele doporučil všem uživatelům, studentům nebo i začátečníkům, kteří doposud pracovali pouze s jinými srovnatelnými pomůckami. Budou překvapeni snadností použití a lepšími výsledky ošetření, kterých dosáhnou. Snadno se zbaví mnoha stresů způsobených vyčerpávajícími konvenčními retrakčními postupy. V neposlední řadě se výrazně zvýší kvalita jejich práce.


Obr. 1: Deštníkový retraktor jazyka, rtu a tváře in situ.


Obr. 2: Pohodlné otevření úst.

Vzhledem k tomu, že retraktor Umbrella dává mně a mému týmu v ordinaci svobodu pracovat rychleji a poskytovat vysoce kvalitní stomatologickou péči, máme z něj jednoduše dobrý pocit. Díky urychlení našich zákroků ušetříme spoustu času a následně jsme schopni pracovat efektivně a hospodárně.

Když už mluvíme o efektivních postupech: Zejména v době pandemie COVID 19 by měl každý udělat maximum pro to, aby minimalizoval šíření a udržel sebe, svůj kolektiv a pacienty v bezpečí. Retraktor Umbrella je hygienický výrobek na jedno použití, který se nemusí složitě čistit a zpracovávat. To je v dnešní době velmi užitečné!

Když to shrnu, mohu upřímně prohlásit, že retraktor Umbrella v sobě spojuje řadu inovativních výhod v jednom chytrém nástroji, což všichni velmi ocení: pacienti, uživatelé i celý tým zubních lékařů.

Více informací o systému Umbrella™ najdete ZDE >>

 

O autorovi


Dr. David Stachowicz, Švédsko

Multidisciplinární zubní lékař od roku 2006, převážně s vlastní soukromou praxí ve švédském Kristianstadu.
Učitel na univerzitě v Kristianstadu pro dentální hygienisty.
Vzdělavatel na RIPEGLOBAL (Fellowship in Restorative Dentistry).
Licence ve Švédsku i v Austrálii, stěhuje se dolů, jakmile se zmírní omezení COVID19 pro vstup do Austrálie.

tl