Polymerační lampa není jen světlo

Polymerační lampa není jen světlo: Rozhodující je flexibilita

Uživatelské hodnocení: Petteri Viljakainen


Bez polymerační lampy byste ve své zubní ordinaci nechtěli být. Vzhledem k tomu, že se používají opakovaně během každého dne, jsou pro úspěch mnoha stomatologických zákroků životně důležité. Vedle kolénka nebo turbínky je polymerační lampa pravděpodobně jedním z nejdůležitějších nástrojů v zubní ordinaci. Pro dosažení dokonale polymerizovaných výplní je rozhodující intenzita světla i jeho manipulační vlastnosti. Již před několika lety jsem začal používat lampy patřící do známé rodiny VALO™, v mém případě VALO™ Grand (Ultradent Products). Protože jsem byl s vlastnostmi a výkonem těchto zařízení více než spokojen, byl jsem samozřejmě zvědavý a chtěl jsem pracovat také s nejnovějším členem - polymerační lampou VALO™ X.

Čočka lapmy VALO X je ve srovnání s konkurenčními výrobky mnohem větší. Průměr 12,5 mm mi výrazně urychluje práci. Vzhledem k přísloví "čas jsou peníze" je tato vlastnost důležitá v situaci, kdy potřebuji najednou osvětlit celou plochu zubu, případně celou MOD výplň. Díky vysoce intenzivnímu LED světlu o vlnové délce 380-515 nm polymerizuje VALO X všechny světlem vytvrzované dentální materiály, včetně materiálů s kamforchinonem a celou řadou patentovaných fotoiniciátorů. Nabízí optimálně kolimovaný paprsek, který poskytuje konzistentní, rovnoměrný výkon na různých površích a pracovních vzdálenostech. Díky těmto vlastnostem mám jistotu, že dosáhnu spolehlivých a dlouhotrvajících výsledků díky stálé a rovnoměrné polymeraci.

VALO X nabízí dva různé přednastavené režimy polymerace. Obvykle používám režim Standardní výkon, který trvá 10 sekund a ve většině případů dosahuje perfektních výsledků. Režim Xtra Power je skvělý pro bodové vytvrzování fazet pomocí tří pulzů, z nichž každý trvá 1,66 sekundy. Používám také další dva diagnostické režimy s bílým, respektive černým světlem pro detekci zbytků pryskyřice z rovnátek.

Jednodušší už to být nemůže.

Funkce režimů vytvrzování i diagnostických režimů rozšiřuje sada pěti doplňkových čoček: tří diagnostických a dvou vytvrzovacích (součástí dodávky spolu s lampou, nemusí se doobjednávat zvlášť). Osobně oceňuji flexibilitu a svobodu, kterou mi tito skvělí malí pomocníci poskytují v mnoha různých situacích. Ulehčují mi práci různými způsoby, rozptylují nebo koncentrují světlo nebo upravují paprsek, takže je o něco širší nebo menší. Čočky lze díky praktickému magnetickému systému velmi rychle vyměnit podle potřeb jednotlivých scénářů ošetření. 

Obzvlášť rád používám bodovou polymerační čočku, která soustřeďuje světlo na šířku 2,5 mm pro lepení fazet a nejrůznějších porcelánových korunek. Při vyšetřování kazů jednoduše nasadím čočku TransLume. Tato čočka poskytuje světlo delší vlnové délky a prosvětluje zuby, aby bylo možné vizualizovat praskliny, zlomeniny a defekty. Pomáhá mi také určit hloubku lézí. Dokonalým doplňkem je Interproximální čočka, která pomáhá odhalit počínající kazy mezi zuby. Je extrémně tenká, takže mohu bez problémů vizualizovat sebemenší problém v úzkém mezizubním prostoru.

Při každodenní opakované práci s polymerační lampou navíc přikládám velký význam ovládání a celkové manipulaci. Bezdrátovou lampu VALO X lze bez námahy přenášet z místnosti do místnosti a používat všude, kde je potřeba. Navzdory technologii provozu na baterie se nikdy nebojím, že by mi došla "šťáva", protože jedna plně nabitá sada baterií obvykle vydrží několik dní, a to i při používání několikrát denně. Někdy musím VALO X dobíjet jen jednou za dva týdny. 

Lampa VALO X jse lehká a velmi tenká. Manipulace s ní je proto velmi pohodlná a snadná. I v případech, kdy jde o časově náročnější ošetření, mé paže a ruce se nikdy necítí unavené. Přístroj VALO X umožňuje ideální přístup do všech částí úst - dokonce i do distálních oblastí a dalších obtížně přístupných míst. Díky velmi štíhlému světlovodu mám vždy dokonalý výhled na pracovní pole.

Když jsem používal jiné lampy, neustále jsem se potýkal s ovládáním. Obvykle měly tyto lampy několik tlačítek, na která jsem se musel během ošetření dívat, snažit se zapamatovat, které mám stisknout a nakonec se snažit aktivovat to správné. To bylo dost matoucí a otravné. Naštěstí má VALO X pouze dvě tlačítka, a proto nabízí mimořádně snadné a přehledné používání. 

Navíc můžete zcela novým způsobem přecházet mezi režimy: pouhým rychlým zatřesením světlem v určitém směru. To je opravdu chytrá a inovativní funkce, kterou jsem u polymerační lampy ještě neviděl. Díky své chytré konstrukci se VALO X snadno čistí a dezinfikuje. Na povrchu nenajdete žádné výrazné nerovnosti, ani v okolí tlačítek.

Abych to shrnul

VALO X je mnohem víc než jen obyčejná polymerační LED lampa. Nabízí flexibilitu a maximálně snadné použití. Je to kombinace různých klinických nástrojů a funkcí v jednom jediném zařízení - a to za cenu pouze jednoho výrobku.

 

Informace o VALO X najdete ZDE >>

 

O autorovi

Dr. Petteri Viljakainen

   •  Absolvoval Univerzitu v Helsinkách, Finsko, v roce 2009
   •  Je zubním lékařem a partnerem v ordinacích eSmile v Espoo a Helsinkách, Finsko
   •  Zaměřuje na estetickou stomatologii
   •  Pravidelně se účastní přednášek a seminářů po celém světě.

   •  Členství:
Akreditovaný člen Americké akademie estetické stomatologie (AACD).
Akreditovaný člen Britské akademie estetické stomatologie (BACD).
Akreditovaný člen Akademie IAS

   •  Další aktivity:
Key Opinion Leader pro přední výrobce stomatologických výrobků
Mezinárodní lektor a praktický školitel v oblasti dentálních materiálů a technik a dentální fotografie.

Petteri Viljakainen