Korutany - země jezer a hor

Připravili jsme pro Vás seriál rozhovorů s naším kolegou Danielem Linnertem, kterého můžete znát z naší divize, která se věnuje cestování. Ať už jste fanoušci cestování a nebo raději trávíte volné chvíle jinak, zveme Vás, abyste se s námi v tuto chvíli vypravili za hranice všedních dní a nechali se zlákat k návštěvě Korutan, které uspokojí jak aktivního sportovce (cyklistu i turistu), tak každého, kdo hledá relax v lůně přírody a termálních pramenů. Vydejte se s námi do země jezer a hor prostřednictvím povídání s kolegou Danem Linnertem.


Ahoj Dane, jak se máš?
Děkuji, výborně! Za okny na nás už dýchá jaro, já se za pár dní chystám se skupinou zubařů do střední Ameriky. Podíváme se společně do Guatemaly, Hondurasu, Belize a na skok taky do Mexika. Moc se těším, až po zimní pauze zase vyrazím do světa.

Tak to jsou krásné vyhlídky, budeme se těšit na fotky od tebe, ať taky trochu nasajeme teplíčko a exotiku. Já ale vím, že tohle není tvá jediná cesta teď na jaře. Kam se podíváš dál?
Ano, máš pravdu. V květnu nás čeká Mauricius o něm jsme si povídali minule, na to asi narážíš, že? (smích) A pak v červnu si ještě odskočím na pár dní se skupinkou zubařů do Madridu. Kdyby někdo ještě chtěl vyrazit s námi, dá se ještě do Madridu přihlásit.

A co tvoje soukromé cesty? Chystáš se teď někam s rodinou?
No tak vzhledem k těm zájezdům, které mě v následujících 3 měsících čekají pracovně, už moc prostoru nezbývá. Musím se vždy připravit na ten nadcházející zájezd a také doma si užít trochu děti a manželku, no a taky zahrada na jaře vyžaduje nějakou práci. Ten čas mezi zájezdy je vždycky honička. 

Takže s rodinou až v létě o prázdninách?
Ano, přesně tak.

Prozradíš nám vaše plány? Máte už zfinalizovaný program na prázdniny, nebo u tebe platí známé rčení "kovářova kobyla chodí bosa"?
Ne ne, itinerář rodinné dovolené jsem dokončil asi před měsícem. (smích) V červenci nás čeká takový road trip hory - moře - hory. Pojedeme přes Rakousko, Švýcarsko do Itálie a Francie a pak zpět přes Lichtenštejnsko, Německo a Rakousko domů. Bude to náročné to odřídit, ale věřím, že bohaté na zážitky, pro nás i pro děti. A pak v srpnu jedeme, společně se skupinou zubařů, do našich milovaných Korutan. Loni jsme tam nebyli a už máme všichni čtyři "absťák". (smích)

Nedivím se, hory jsou úžasné a v létě obzvlášť. Ale proč zrovna Korutany jsou vaše srdeční záležitost?
Spolkové zemi Korutany se přezdívá "Země jezer a hor", což je skutečně výstižné. Nikde jinde v Rakousku není tolik vodní plochy. Navíc celá řada jezer je termálních, takže má příjemnou, "koupatelnou" teplotu. Není nic krásnějšího, než dvoutisícovky zrcadlící se ve vodní hladině.

To zní opravdu krásně, ale my moc dobře víme, že zrovna ty nejsi koupací typ, takže co tebe v Korutanech těší?
Já sice ne, ale děti se rády po túře zastaví na koupališti nebo u jezera a schladí se ve vodě a já se vlastně taky nebráním. (úsměv) Já mám Korutany zapsané v hlavě hlavně díky Hu-Fě, zájezdy do Bad Kleinkirchheimu mají tradici dlouhou přes 25 let. Je to vlastně jediná destinace, kam zveme klienty rok co rok. Nejen v zimě, ale právě i v létě. Naše děti se k "tetě Sonji" nesmírně těší. Sonja Krenn, paní domácí z Panoramapenzionu Südhang samozřejmě není žádná "naše teta", ale ony ji tak berou. A myslím, že ji tak vnímají i všichni ostatní, kteří se její mateřskou pohostinností nechali zahrnout opakovaně. Ona i ta poloha Bad Kleinkirchheimu je taková strategická a snadno se odtamtud dá dostat na různé výletní cíle, ať už je to turistika, cyklovýlety kolem jezer, plavby lodí a koupání v jezerech nebo kultura.


 

Tak teď máš mou plnou pozornost! Jsem zvědavá, co mi doporučíš nevynechat, co stojí za to vidět a navštívit.
No tak to je jednoduché, přímo z Badu v létě vyjíždí dvě lanovky, každá do jiného střediska a nabízí různě dlouhé a různě náročné turistické trasy. A nebo můžeš jen vyjet nahoru, dát si něco dobrého, posedět v pohodlném lehátku na sluníčku, kochat se nekonečnými výhledy. Pokud jsi cyklista, můžeš se na kole vypravit nejen po pohodových cyklostezkách kolem jezer, ale vyrazit s kolem do hor, protože i ty jsou protkány cyklotrasami a lanovky jsou na to připravené. Navíc snad na každém kopci jsou pro milovníky adrenalinu připraveny udržované traily různých obtížností. My máme rádi i soutěsky, ten pocit, když jdeš úzkým chodníčkem a pod tebou burácí horská říčka, která si po staletí klestila cestu skálou, četné vodopády a ale i klidné zátočiny... máme to rádi. No a Korutany mají i ledovec, takže je možné užít si koulovačku klidně uprostřed léta a nebo si i zalyžovat. Protože máme ještě relativně malé děti, tak se nám moc líbí, že Rakušané na děti nezapomínají a na mnoha místech jsou pro ně připravené různé tematické procházky, prolézačky a jiné atrakce, aby jim pobyt v přírodě ještě více zpříjemnili.

Úplně jsi mě nadchnul. Jaké je tam vůbec v létě počasí? Je stálé nebo vás už i pěkně prohnal déšť?
No, tak jsou to hory, ty jsou dost nevyzpytatelné. Zažili jsme tam i vedra kolem 35o C a za pár dní pro změnu bouři, po které byly vrcholky zasypány sněhem, tedy spíš kroupami a byly úplně bílé. V horách musí člověk počítat se vším, sledovat předpověď počasí a podle toho plánovat program. Výlety v horách si nechat na dny s krásným počasím a když prší dopřát si třeba relax v termálních lázních. Přímo v Bad Kleinkirchheimu jsou dvoje různé lázně s termální vodou. Nebo vyrazit za kulturou, do muzeí, nebo třeba na hrad Landskrone, kde se pořádají ptačí show s dravci a je zde také největší rezervace s makaky japonskými v Rakousku. To je velký zážitek, v rámci komentované prohlídky se volně pohybovat mezi opicemi a pozorovat je v jejich prostředí.


  

Všechno se mi moc líbí, hned bych se nechala zlákat k návštěvě Korutan. Ještě mám otázku, jak to tak vyjde cenově? Jsou Korutany drahé pro českého turistu?
V Korutanech jsou ceny stejné jako v celém Rakousku. Myslím, že pro Čechy nejsou nikterak vysoké. Zdá se mi, že v běžném supermarketu jsou ceny většiny potravin srovnatelné, něco mírně levnější, něco zase mírně dražší. V restauracích se dá v klidu najíst, ceny i u nás už jsou vyšší, než bývaly a tak jsme se těm rakouským asi docela přiblížili, takže ani oběd v restauraci nás nepřekvapí svou cenou.

A ceny turistických atrakcí, lanovek, vstupy...?
No, ani ceny vstupenek se moc neliší od cen u nás, protože "za zábavu" si člověk i u nás celkem připlatí. Ale pravda je, že to vlastně nemusíme řešit, protože součástí pobytu je zdarma Korutanská karta (Kärnten card), která nám poskytuje vstupy do všech hlavních atrakcí a na většinu lanovek bez placení. Před pár lety jsme poctivě počítali, kolik jsme díky Korutanské kartě ušetřili a dostali jsme se na částku přes 14 000 Kč u 4členné rodiny. A samozřejmě teď jsou ceny zase o něco vyšší. Je to fakt velká výhoda, která přináší významnou úsporu peněz. 


    

Prozraď nám, je nějaké místo, které je pro tebe TOP? Místo, na které se klidně vrátíš každý rok?
Jak jsem už říkal na začátku, pro nás jsou Korutany spjaté s Bad Kleinkirchheimem a paní Sonjou, takže každý rok máme takovou zahřívací, aklimatizační túru z Kaiserburgu (2 055 m), který je konečnou lanovky a na který máme každý den výhled z pokoje i restaurace v Panoramapensionu Südhang. Vede odtamtud mnoho různých pěšin a záleží jen na nás, zda (a kudy) se vypravíme do mezistanice lanovky nebo naopak zamíříme ještě výš na některých z okolních vrcholků. A druhý takový náš oblíbený cíl je Nockalmstrasse, což je vyhlídková trasa, kterou absolvujete vlastním autem, nabízí dechberoucí výhledy na horské masivy a na četných zastávkách také možnost poznávat alpskou přírodu - rostliny i obyvatele zvířecí říše, udělat si mnoho různých procházek, ale i perfektní horské túry, záleží opravdu jen, na co máte v tu chvíli náladu.

No tak já jsem dokonale naladěná, hned bych vyrazila. Máš ještě volné pokoje?
Do Bad Kleinkirchheimu se můžeš vypravit buď ve společném termínu 17. - 24. srpna 2024, kdy budu po celou dobu přítomen a rád poradím s výletními cíli. Po výborné večeři z kuchyně "tety Sonji", vždy panuje moc příjemná atmosféra a vzájemně si mezi sebou sdělujeme dojmy z celého dne a tipy na výlety. Pokud by však kdokoliv chtěl jet v jiném termínu, paní Sonja má pro nás rezervovaných pár pokojů po celou dobu letních prázdnin, případně lze domluvit i červnový nebo zářijový termín. Dokonce není nutné jet na celý týden, vše je na domluvě a cena se pak odvíjí od počtu nocí. 

Dane, děkuji za náš rozhovor! A těším se, až si o tvých cestovatelských zážitcích popovídáme příště. O čem by to mohlo být? Máš už nápad?
Také děkuji. Korutany a Bad mám už navždy ve svém srdci a i když jsem viděl mnoho zajímavých míst, exotických míst, tak díky krásným, osobním vzpomínkám je to opravdu moje oblíbené místo. (úsměv). Příště bychom se mohli takto pomyslně vypravit do Singapuru a Malajsie, kam se chystám před Vánoci. Souhlasíš?

Stoprocentně souhlasím a už se těším! Děkuji ještě jednou!

 

 


Daniel Linnert

Dan se cestování věnuje od mládí a stalo se pro něj opravdovou vášní. Několik let cestoval na vlastní pěst, žil v Anglii, Izraeli a také v USA. V divizi Travel u společnosti Hu-Fa Dental pracuje od roku 2002 a za svůj život procestoval už 107 zemí světa. Během zájezdů je všem klientům plně k dispozici, tlumočí a snaží se vždy udržet příjemnou a přátelskou atmosféru. Když zrovna není někde ve světě, věnuje se své rodině. Relaxuje při péči o zahradu a je domácím kutilem. Miluje hory a turistiku, rád se projede na kole, fotí a v zimě lyžuje. 

tl