Bílé skvrny vznikají v důsledku podpovrchové demineralizace skloviny, která se nachází na hladkých plochách zubů. Pokud zlepšení ústní hygieny a aplikace nízkých dávek lokálního fluoridu nezmění vzhled těchto lézí, má lékař k dispozici další opatření. Dvěma možnostmi léčby jsou bělení zubů a mikroabraze.

Tentokrát náš klinická tip přichází od trvalého klinického poradce pro endodoncii a bělení společnosti Ultradent Products: Renata Miotta Pala.

Příčinou špatného vývoje skloviny mohou být různé situace. Tyto útvary mohou změnit normální odrazivost světla na sklovině, což vytváří dojem bílé skvrny.

"Jakékoliv poškození sklovitého nebo prizmatického povrchu způsobuje vznik bílé skvrny (podobně jako poškrábání sklíčka na hodinkách). Při defektu ve vývoji skloviny se bude odrážet světlo jinak. Jedná se o postižení zubů bílými skvrnami," řekl doktor Palo.

Vizualizace rovnováhy barvy a průsvitu

"Když se setkám s jakýmkoliv typem změny na sklovině, raději začínám s nejméně invazivní léčbou a podle potřeby navýším opatření," řekl Dr. Palo. Tento přístup poskytuje pacientovi jistotu a umožňuje lékaři zachovat co nejvíce ze zdravé zuboviny.

Dr. Palo pak pokračuje: "Je vhodnější začít s bělicím gelem a poté vyhodnotíme s pacientem výsledky výsledky. Pak se mohu rozhodnout pro mikroabrazi, pokud je potřeba. Pokud bělící gel zesvětlí strukturu zubu, budou bílé skvrny méně patrné a splynou se vzhledem zubu".

K dalšímu důležitému tématu diskuse Dr. Palo radí, že "i drobná dehydratace způsobená bělením zubů může stávající bílou skvrnu zviditelnit. Pacienti se obávají, že ji vytvořil bělící prostředek, ale následnou rehydratací skvrna zmizí."

Proto by měl pacient dát bělení šanci zamaskovat výskyt bílých skvrn, než se rozhodne přejít k jiné možnosti ošetření.

Harmonický estetický úsměv závisí na mnoha faktorech a pro pacienta je stále vhodnější, aby si zuby nechal vybělit v péči lékaře, který má vyvinutý instinkt pro esteticku.
"Naše zuby mají dvě hlavní tkáně: dentin a sklovinu. Barva zubu je kombinací obou. Obvykle je dentin tmavší a sklovina světlejší. Mladší skloviny jsou mléčné a starší skloviny jsou průsvitné. Starší dentin je tmavší a mladší dentin je světlejší. Barva zubu je kombinací lomu a odrazu světla, které se setkává se strukturou zubu." Vysvětlil doktor Palo.

Kdy se rozhodnout pro mikroabrazi?

Pokud bělící ošetření nedosáhlo požadovaného výsledku u některých bílých lézí, přichází v úvahu mikroabraze. Při ní se odstraní tenká vrstva defektních hranolů skloviny a vrátí se normální odrazivost světla a normální vzhled.

Opalustre™ je chemická a mechanická abrazivní suspenze. Je indikována k odstranění povrchových nedokonalostí skloviny, včetně mírného fluorózního zabarvení.

Vlastnosti

  •  Viditelné výsledky hned po prvním ošetření.
  •  6,6% kyselina chlorovodíková zajišťuje minimálně invazivní změnu prostřednictvím chemického odstranění skvrn.
  •  Mikročástice karbidu křemíku zajišťují jemné mechanické obrušování. 

Souhrnně řečeno, strategie spočívá v tom, že se začne s bělením zubů gelem, aby bělící účinek přivedl podklad k tónu, kdy se bílé skvrny stanou nepostřehnutelnými. Během procesu bělení mohou bílé skvrny vypadat nápadněji, ale pokračující terapie bělení je činí méně vnímatelnými. Pokud klinický případ vyžaduje další zásah, přejděte k mikroabrazi. Ta odstraní tenkou povrchovou vrstvu změněné skloviny a vrátí postiženým zubům normální odraz a barvu.

Pokud sklovina stále nemá normální odraz a barvu, Dr. Palo navrhuje "konzervativní kompozit, pokud jsou oblasti, kde tyto bílé skvrny zasahují hlouběji do dentinu".

Chcete-li se dozvědět více o produktech pro bělení zubů Opalescence™, navštivte https://www.opalescence.eu/.

 
Renato Miotto Palo, DDS

Dr. Palo je absolventem Paulistovy univerzity v brazilském São Paulu. Magisterské studium absolvoval na Státní univerzitě São Paulo, kampus Sao Jose dos Campos - Brazílie a doktorandské studium na Státní univerzitě São Paulo, kampus Araraquara - Brazílie. Pracoval jako endodontista a profesor na částečný úvazek a vedl dva postgraduální programy v Brazílii. Organizoval stomatologické kongresy, mimo jiné jako vědecký koordinátor stomatologického setkání v São Paulu. Často je zván k posuzování magisterských a doktorandských prací a pracoval také jako recenzent článků. Sám se věnuje publikační a přednáškové činnosti. Dr. Palo hovoří portugalsky, španělsky a anglicky.