Hodnocení uživatele - dentální hygienistky Lene Holmové

Jako dentální hygienistka pracuji většinou sama, bez jakékoliv asistence u křesla. Po vyzkoušení retraktoru Umbrella™ od společnosti Ultradent Products - zcela nové varianty tradičního retraktoru rtů a tváří, který navíc udržuje jazyk mimo pracovní prostředí - se mi najednou spousta úkonů provádí snadněji. Retraktor Umbrella mi poskytuje větší a přehlednější pracovní prostředí v ústech pacienta, aniž by to pro pacienta bylo nepříjemné.

Umbrella retraktor se velmi snadno umisťuje do úst pacienta. Je velmi flexibilní a snadno se nasazuje, aniž by tahal za koutky úst nebo za tváře pacienta. Jazyk pacienta spočívá za chráničem jazyka. Díky tomu je mnohem snazší udržet suché pracovní prostředí a zejména udržet jazyk na vhodném místě; to je často docela problém, protože mnohdy končí v pracovním prostoru a hygienistka ho musí pomocí zrcátka odsunout. Samostatná práce je pro hygienistky obtížná, protože nemáme třetí ruku, která by nám pomáhala - retraktor Umbrella tuto roli plní!

 

Když používám retraktor Umbrella, je to pro pacienta uvolňující. Ústa pacienta zůstávají snadněji otevřená. Nemusím používat skusový blok, což je pro pacienta často nepříjemné a pro hygienistky nepohodlné, protože musíme skusový blok posouvat ze strany na stranu, abychom zachovaly dobře přístupnou a viditelnou pracovní plochu. Vzhledem k tomu, že retraktor Umbrella je tak flexibilní, je možné, aby pacienti zavřeli ústa, pokud například potřebuji zkontrolovat skus po okluzní kompozitní výplni. Tím se zkracuje doba potřebná k ošetření, nemusím rozvěrač opakovaně vyjímat a vkládat do úst.

Celkově je pro pacienta pohodlnější, když používám retraktor Umbrella, než abych mu například při ošetřování chobotu na stoličkách vytlačoval jazyk zrcátkem.

Umožňuje mi také lepší výhled, například když lingválně pracuji v přední dolní čelisti s kyretami. Nyní se mohu zbavit slin, zrcátko používám výhradně k pohledu dovnitř a nemusím již bojovat s jazykem o prostor a neustále ho zrcátkem vytlačovat od dolních řezáků. Šetří to čas a usnadňuje mi to práci jednoduše proto, že lépe vidím na pracovní plochu bez slin. Používání retraktoru Umbrella tak dělá z odstraňování parodontálního kamene pozitivnější a pohodlnější zážitek pro pacienta.

Stručné shrnutí výhod pro hygienistku, ale nejen pro ni: Snadno se používá a umožňuje mi dobrý výhled na pracovní oblast. Pracovní plochu mohu udržovat v suchu. Nemusím bojovat s jazykem o prostor. Nemusím tolik tahat za pacientovy tváře. Pacient je během ošetření klidnější, což často znamená, že ošetření netrvá tak dlouho - což je zase méně stresující pro nás oba, když vidím, že pracuji na zcela uvolněném pacientovi.

Stručné shrnutí výhod pro pacienta: Umbrella retractor pohodlně rozděluje pracovní plochu mezi rty, tváře a jazyk. Uvolnění pro čelisti, když se nepoužívá skusový blok, protože nedochází k tahání a škubání za koutky úst, rty, tváře nebo jazyk. U mnoha pacientů retraktor Umbrella potlačuje dávivý reflex - z velké části proto, že jazyk zůstává na místě, když spočívá na chrániči jazyka.

Retraktor Umbrella je natolik flexibilní a dobře navržený, že jej lze použít prakticky pro všechny anatomické oblasti dutiny ústní. A lze jej tedy úspěšně použít napoprvé téměř u každého pacienta. U některých pacientů však retraktor Umbrella vyžaduje určitý návyk. Umbrella retraktor je vyroben z pružného materiálu se zaoblenými hranami, čímž se zamezí poranění sliznic při jeho zavádění a vyjímání. Umbrella retraktor je hygienický, protože se jedná o výrobek na jedno použití a lze jej používat ve spojení s kofferdamem.

S používáním retraktoru Umbrella při ošetření parodontu, při běžném odstraňování zubního kamene a při mikroabrazi skloviny jsem velmi spokojena. Ostatním dentálním hygienistkám mohu jen doporučit, aby retraktor Umbrella vyzkoušely - mohl by se stát "třetí rukou", kterou jsme si dlouho přáli.

 

O autorce

Lene Holmová pracuje jako dentální hygienistka v soukromé praxi Beringhus Dentists ve městech Horsens a Vamdrup v Dánsku. Kromě toho přednáší na stomatologických kurzech o estetických koncepcích ošetření, bělení zubů, technikách mikroabraze skloviny a profesionálním čištění zubů.