Jistě jste zaznamenali, že sociální sítě jsou plné lidí, kteří používají UV světla k bělení zubů. Od trendů na TikToku až po influencery na Instagramu. Lidé po celém internetu tvrdí, že jim tato světla zajistila zářivý úsměv, po kterém vždy toužili.

Nahrazují tedy tato světla profesionální bělení zubů? Přetvářejí mnoha lety osvědčené postupy a boří tradiční praktiky? Ne! Protože jsou to jen triky - jen marketingové praktiky, kterými se krmí masy lidí ve snaze, vypadat lépe.

Klinické studie prokázaly (a stále prokazují), že tato světla:

  •  zajišťují spíše dočasný bělejší vzhled zubů, ale nemají dlouhodobé účinky
  •  mohou poškozovat tkáně v ústech
  •  vytvářejí větší možnost citlivosti zubů v důsledku dehydratace


Bělení zubů UV světlem je populární trend, ale existuje pro něj nějaký vědecký podklad?

"Důkazy z více než desítky nezávislých klinických studií ukazují, že bělení zubů pomocí světel nebo laserů nezlepší bělicí efekt ve srovnání s kvalitními bělicími systémy, které nevyžadují drahé dodatečné vybavení, jež nepřináší žádnou přidanou hodnotu a pouze prodlužuje dobu a složitost ošetření, a že se jedná o marketingovou taktiku, "1 říká ředitel technologie přípravků společnosti Ultradent Peter Allred. "Pacienti se s myšlenkou bělicích ošetření pomocí světla seznámili před lety v pořadech, jako je Extreme Makeover, a ta převládla a utkvěla v myslích pacientů, zatímco ve skutečnosti světlo vytváří jen velmi dočasný bělejší výsledek a může způsobit další negativní vedlejší účinky, včetně popálení dutiny ústní a stimulace dřeně."

Bělení UV světlem staví zuby do velmi neznámé situace. Obvykle se nacházejí v tmavém prostředí s omezeným přístupem světla, "takže když do nich zavedete nepřetržitý proud velmi jasného, vysoce intenzivního světla, včetně UV záření a tepla, u některých systémů po značně dlouhou dobu, nemusí to být pro ústní tkáně dobré," říká Allred.

V čem je to pro ústní tkáně špatné?

Studie, jako například ta, kterou provedl tým lékařů pod vedením Dr. Ellen Bruzellové ze Severského institutu dentálních materiálů, dospěly k závěru, že bělení pomocí světla nejenže nevykazuje větší dlouhodobé bělicí účinky než bez něj, ale "vystavení UV světlu vytváří více exponovaných rýh, které činí povrch skloviny zubů zranitelnějším vůči namáhání a dalším souvisejícím poškozením [ . . . ] Použití UV světla k bělení zubů vystavuje pacienty riziku vysoké úrovně záření v citlivých oblastech. Mezi časté stížnosti patří krvácení dásní, spálení (podobné jako na pokožce při přílišném slunění) a silně popálené dásně, nemluvě o možnosti vzniku šedého zákalu, rakoviny a dalších život ohrožujících onemocnění."2

UV světlo může vysušovat zuby, což způsobuje jejich citlivost a návrat odstínu.

Účinky UV světla mohou být krátkodobé, protože pingmentace se často vracejí v důsledku dehydratace zubů světlem. "Světla používaná v mnoha bělících systémech zuby jednoduše dehydratují, což jim dodá dočasný bělejší vzhled," říká Allred. "Nezřídka se stává, že u mnoha stejných pacientů dochází k výraznému obnovení původního odstínu a ve vzácných případech se dokonce vrací až k odstínu před ošetřením, jakmile se zuby plně rehydratují." Problémy vyplývající z dehydratace mohou ovlivnit zuby více způsoby, než jen návratem odstínu - dehydratace může být faktorem citlivosti zubů. "Nedoporučujeme bělení světlem nebo laserem, protože během našeho dlouholetého výzkumu jsme zjistili, že optimalizované bělení bez světla nebo laseru je nejbezpečnějším a nejúčinnějším způsobem, jak dosáhnout bělejšího úsměvu, který pacienta nezavádí k domněnce, že skončil s jedním odstínem bílé, jen aby o den nebo dva později zažil extrémní návrat odstínu," říká.

Opalescence nabízí pacientům bělení bez použití světla, což jim pomáhá vyhnout se zbytečné citlivosti.

Existují bezpečné a účinné alternativy bělení zubů bez použití světla: prostřednictvím dlouhodobého působení pH stabilních a optimalizovaných aktivních bělicích látek na povrchu zubu.

Systém bělení Opalescence™ poskytuje zářivější a bělejší zuby bez použití světla. Výkonný bělicí gel na zuby obsahuje PF-formuli (dusičnan draselný a fluorid), která pomáhá posilovat sklovinu a snižovat citlivost, a vysokou koncentraci vody, která poskytuje dodatečnou ochranu před dehydratací a návratem původního odstínu. "Naše produkty Opalescence™ PF a bělení Opalescence Go™ s sebou přinášejí krásné a poctivé výsledky, za kterými si hrdě stojíme," dodává Allred.

Více informací o systémech bělení zubů Opalescence naleznete zde.

 


Použitá literatura:
1. Maran, MM et al. In-office dental bleaching with light vs. without light: a systematic review and meta-analysis. J Dent. 2018;70:1–13.
2. Bruzell, E.M. et al. In vitro efficacy and risk for adverse effects of light-assisted tooth bleaching. Photochem. Photobiol. Sci. 2009; 8:377–385.