Kazuistika Dr. Clarissy Jänigové

Opotřebení způsobené stresem, v důsledku skřípání a zatínání zubů se neustále zvyšuje. Následně se obnažené a bolestivé nebo citlivé zuby i přecitlivělé krčky staly častými důvody návštěv v zubních ordinacích.

Ne každý hypersenzitivní krček však vyžaduje invazivní ošetření, protože ne vždy vykazuje klínovité defekty nebo protože ztráta zubní tkáně je dostatečně velká na to, aby umožnila nebo ospravedlnila konzervativní terapii (výplň).

Obrázek 1: Ne všechny hypersenzitivní kořeny zubů vyžadují minimální invazivní výplňovou terapii.
Obr. 2: Fluoridový lak Enamelast, díky svým přírodním pryskyřicím podporujícím adhezi, ulpívá na povrchu zubu obzvlášť dlouho a neustále uvolňuje fluorid do zubu.

Pacientům, pro které není vhodná minimálně invazivní terapie (výplně), může ještě přinést určitou úlevu. Aplikace fluoridového laku, jako je Enamelast™, díky dlouhodobému uvolňování fluoridu pokryje obnažené dentinové tubuly. Úspěšně tak léčí dentinovou hypersenzitivitu.

Z mého pohledu se fluoridový lak Enamelast s 5% obsahem fluoridu sodného ukázal jako velmi účinný. Fluoridový lak Enamelast díky své odlišné konzistenci na bázi přírodních pryskyřic podporujících adhezi ulpívá na povrchu zubu obzvlášť dlouho a neustále uvolňuje fluorid do zubu. Toto vynikající uvolňování fluoridu do zubu vede k uzavření obnažených dentinových tubulů na několik hodin. Vykazuje zvýšenou retenci na povrchu zubu, zbytky laku jsou často zcela odstraněny až při dalším čištění zubů. To je důvod, proč dochází k dlouhodobému uvolňování fluoridu, což vede k vynikajícím výsledkům při ošetřování hypersenzitivního dentinu.

Pacienti mě často žádají o fluoridový lak Enamelast, protože si pamatují, jak na ně tento "nesrovnatelně účinný lak s lahodnou chutí" působil.

Před aplikací fluoridového laku Enamelast by měl být povrch zubů co nejsušší. Poté se na povrch zubu hladivým pohybem nanese tenká a rovnoměrná vrstva fluoridového laku.

Obr. 3: Před aplikací fluoridového laku Enamelast by měly být povrchy zubů pečlivě vysušené.

Fluoridový lak Enamelast je k dispozici ve dvou různých dávkovacích formách: Enamelast unidózy v prefabrikovaných blistrech obsahují fluoridový lak a aplikační štěteček.

Obr. 4: Enamelast Unit-Dose v prefabrikovaných blistrech, včetně fluoridového laku a aplikačního štětečku.

Obr. 5: Fluoridový lak Enamelast lze snadno aplikovat pomocí štětečku.

Unidózy mají tu velkou výhodu, že je můžete v případě potřeby předat pacientům pro účely domácího ošetření. Moji pacienti mohou snadno a samostatně aplikovat lak na postižená místa nebo na citlivé plochy zubů pomocí kartáčku. Obvykle dochází ke znatelnému zlepšení citlivosti již po dvou aplikacích. Pacienti mohou lak použít i před spaním, což mu umožní působit po celou noc.

Fluoridový lak Enamelast slazený xylitolem v jednotkových dávkách nabízí dokonce různé příjemné příchutě: Karamel, Pomerančový krém, Cool Mint, Žvýkačka a Walterberry™.

Zejména děti jsou různými příchutěmi nadšené a užívají si, jak samy říkají, "nejchutnější fluoridový lak".

Obr. 6: Fluoridový lak Enamelast v různých příchutích.

 

Druhá dávkovací forma se dodává pouze v příchuti Walterberry. V tomto případě se fluoridový lak Enamelast aplikuje osvědčeným systémem stříkačky se speciální aplikační špičkou zakončenou kartáčkem (SoftEz™ Tips).

Kartáčkovou aplikační špičku lze ohnout pod úhlem 90°, abyste dosáhli co nejlepšího přístupu. Tato aplikační forma je vhodná zejména pro ošetření jednotlivých zubů, protože lze přesně dávkovat potřebné množství fluoridového laku na pacienta. Nespotřebovaný obsah stříkačky později použít pro další pacienty.

Obě dávkovací formy jsou stejně účinné a uživatelsky přívětivé aplikace. Navíc dosahují stejně vynikajících výsledků.

Obr. 7: Fluoridový lak Enamelast v injekčních stříkačkách.

Obr. 8: Fluoridový lak Enamelast v injekčních stříkačkách s aplikační špičkou SoftEz Tips.

Další dodatečnou výhodou je téměř průhledná až bílá barva fluoridového laku Enamelast. Pacienti rádi cítí lak na povrchu zubu, aniž by je obtěžovalo případné nepříjemné zabarvení zubů.

Obr. 9: Fluoridový lak Enamelast, který má téměř průhlednou barvu,
se přichytí na povrch zubu a dlouhodobě na něm ulpívá.

Osobně jsem nikdy neviděla ani nepoužila žádný jiný fluoridový lak, který by zajišťoval tak účinné výsledky a zároveň tak lahodnou chuť. Fluoridový lak Enamelast již pomohl velkému počtu pacientů jednoduchým a přesto ideálním způsobem. Fluoridový lak Enamelast jednoduše znamená celkový úspěch: úspěch pro uživatele, protože se jedná o snadno použitelný a mimořádně účinný výrobek, a také úspěch pro pacienta, protože bolest lze účinně léčit po dostatečně dlouhou dobu.

 

 

O autorce:
Dr. Clarissa Jänigová, zubní lékařka z Kolína nad Rýnem, Německo

Působí od roku 2012 jako zubní lékařka v ordinaci „Zahnarztpraxis Rodenkirchen“ v Kolíně nad Rýnem. Od roku 2015 se specializuje na ortodoncii. V roce 2019 získala doktorát (PhD) na Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn v Německu na téma „Fixace o CAD-CAM výplní“.