Internetové vyhledávače, reklamy a regály obchodů jsou plné výrobků, které tvrdí, že vám vybělí zuby. A mnohé z nich to skutečně dělají. Zajímalo vás však někdy, zda jsou bezpečné? Přemýšleli jste, proč jich je tolik? A jaký je mezi nimi rozdíl?

Zde je zdroj, který vám na tyto otázky pomůže odpovědět. Díky němu se můžete s jistotou rozhodnout - s ohledem na vaše zdraví a k radosti vašeho zubaře.

Některé z domácích přípravků, které kolují po Pinterestu a TikToku, jsou neúčinné (v lepším případě) nebo způsobují trvalé poškození (v horším případě).

Zde je tedy několik klíčových faktorů, na které byste se měli u domácího bělení zaměřit:

  •  účinné látky a případná rizika s nimi spojená
  •  probíhá ošetření tak, aby vyhovovalo vašemu životnímu stylu?
  •  gely s řízeným uvolňováním a dobrou rovnováhou pH
  •  pokyny a tipy pro zvládnutí případné citlivosti
  •  jaké složení je nejbezpečnější?
  •  jaké složení je nejúčinněnší?
Kvalitní bělící ošetření začíná u složení.

Většina lidí začíná od toho nejjednoduššího - hledají bělicí zubní pastu, která má bezpečnou úroveň abrazivity (abyste se zbavili povrchových skvrn). Jakmile se postaráte o povrchové skvrny, zjistíte, zda je třeba bělením zasáhnout hlouběji do zubů.

Dejte si pozor na vysoce abrazivní bělicí přípravky, jako je například dřevěné uhlí. Může uvíznout mezi zuby (až do té míry, že ho za vás bude muset vyndat hygienik), a co je nejhorší, může poškodit zubní sklovinu.

U chemického bělení, které se dostává pod povrch zubů, se zaměřte na následující:

 

Vysoký obsah vody
Proč? Protože vlhké zuby znamenají menší dehydrataci (pro déle trvající výsledky).

 

Rovnováha pH
Proč? Přílišná kyselost poškozuje vaši krásnou sklovinu, navíc stabilní pH pomáhá gelu k řízenému uvolňování (pro ještě trvalejší výsledky).

 

Mezi 3-15% peroxidem vodíku a/nebo 10-45% karbamidperoxidem
Proč? To je to, co způsobuje bělení a žádná jiná složka to neudělá lépe.

 

Dusičnan draselný, fluorid a xylitol
Proč? Dusičnan draselý pro snížení případné citlivostí zubů, fluorid podporuje zdraví skloviny a xylitol osladí pro příjemnou chuť a zdraví vašich zubů.

 

Vždy je důležité naslouchat pokynům vašeho stomatologa. Zejména, pokud jde o dobu bělení, která odpovídá zvolené koncentraci peroxidu. Pokud se nebudete řídit jeho radami, nejen že nedosáhnete očekávaného odstínu vybělení, ale může to vést také k poranění dásní a ústům plným bolesti.

Dr. Susan McMahonová, DDS, je přední kosmetická zubní lékařka. Radí, které produkty vs. které ošetření vás mohou přivést k citlivosti, podrážděným dásním, zvýšené možnosti demineralizace (ztráta minerálů), zdrsnění nebo změkčení povrchu zubů a nežádoucímu ovlivnění barvy předchozích výplní.

Věnujte pozornost produktům, kterým je lepší se vyhnout:

Výrobky, které neobsahují vodu (tzv. bezvodé výrobky). Když jsou vaše zuby dehydratované, mohlo by to způsobit návrat odstínu, takže byste nedosáhli spolehlivého výsledku.

Ignorujte tvrzení, že světla zefektivní bělení. Mnoho klinických studií opakovaně prokázalo, že světla nezvyšují účinnost bělících procedur. Některé studie naznačují, že bělící světla mohou být dokonce škodlivá pro tkáně v ústech.

Mějte na paměti, že studie o bezpečnosti a účinnosti řada výrobců těchto produktů nevyžaduje. Pokud se tedy setkáte se značkou, která může poskytnout důkazy na podporu svých tvrzení, je tím spolehlivější. Vyberte si zodpovědnou značku.

Neperoxidové výrobky budou mít jen zřídka důkazy o tom, že jsou účinnější než peroxidové výrobky. Pokud chcete bezpečné a účinné ošetření, které vám za vaše peníze poskytne maximum, je peroxid tou správnou volbou.

 

Bělení při citlivosti zubů

Jednou z nejčastějších obav kolem chemického bělení zubů je citlivost. Tuto možnost můžete zvládnout a minimalizovat; a pokud k ní dojde, snížit její účinky.

Krok 1: Poraďte se se svým zubním lékařem. Pokud jsou na vašich zubech místa, která by měl před zahájením bělení zkontrolovat, může ošetřit oblasti (například kazy), které by mohly přispět ke zvýšené citlivosti.

Krok 2: Několik týdnů před zahájením bělení si každý den čistěte zuby pastou pro snížení citlivosti. Hledejte složku dusičnan draselný.

Krok 3: Před zahájením bělení si nechte od svého zubního lékaře aplikovat fluoridy (alespoň jednou). Fluoridový lak totiž tence pokryje vaše zuby, čímž se sníží pocit citlivosti. Nebojte se, vyčistíte si ho dříve, než ovlivní bělicí kúru.

Krok 4: Začněte s nízkou koncentrací a postupně ji zvyšujte. Pokud vás začnou bolet zuby (nebo vám začne vadit konzumace horkého či chladného), zvolte nižší koncentraci. Nebo používejte stejnou koncentraci po kratší dobu. Hledejte výrobky, které vám umožní být flexibilní, dokud nenajdete správnou rovnováhu.

Nezapomeňte: Ponechání chemických látek na zubech déle, než je doporučená doba, je přímou cestou k citlivým zubům.

Krok 5: Doplňte bělení zubů gelem a zubní pastou na zmírnění citlivosti. Jejich použití během bělení může mít velký význam. Pokud si nejste jisti, může vám bezpečný výrobek doporučit váš zubní lékař.

Proces bělení zubů

Zvolte si postup, o kterém víte, že ho zvládnete dokončit. Délka ošetření obvykle závisí na úrovni změny barvy.

Pokud chcete rychlé bělení s drastickou změnou:
Vyšší koncentrace chemického bělení může proces urychlit. Pokud chcete výsledky co nejrychleji, profesionální zubní ordinace má možnosti, které mohou doplnit vaši sadu pro domácí použití.

Začali jste s bělením a zdá se Vám, že nevidíte výsledky?
Mějte poblíž vzorník odstínů. Před začátkem bělení zaznačte spolu se zubařem výchozí odstín zubů. Ke změnám barvy může docházet tak postupně, že je oko zpočátku nezaznamená. Každý zub je jedinečný, a tak může přijímat bělení jinak. Porovnání vašich zubů se vzorníkem odstínů vám umožní postupné bělení a zároveň vás povzbudí k dokončení bělícícho procesu.

Jaké jsou vlastně možnosti?
Chcete něco jednorázového, když jedete do práce? Nebo si raději vybělíte zuby doma a budete se dívat na televizi? Existují také možnosti nošení přes noc.

V případě povrchových skvrn, které zakrývají zdravé zuby pod nimi, vám mohou stačit zubní pasty a ústní vody, případně gely s nízkou koncentrací peroxidu. Používáte v současné době ortodontické rovnátka? I pro ně existují gely.

Nyní, když jste vyzbrojeni základními informacemi, můžete si být jistí svým výběrem! Šťastné úsměvy!

Pokud se chcete o některých z těchto možností dozvědět více nebo chcete doporučení na bezpečnou značku bělicího přípravku, zde je skvělé místo, kde začít

www.opalescence.cz


Veškeré bělicí přípravky na bázi peroxidu patří do rukou pouze dentálním profesionálům a proces bělení zubů musí probíhat pod jejich dohledem. Již jste v minulosti bělení zubů podstoupili a víte, co máte dělat? Rozumíme, ale ani tak Vám bělicí přípravek nemůžeme prodat, neumožňuje nám to vyhláška 244/2012 Sb., reagující na směrnici 2011/84/EU.

Jak tedy mohu bělení zubů získat?

Obraťte se na svého stomatologa nebo dentální hygienistku a požádejte je o bělicí přípravek Opalescence. Doporučí Vám ten, který bude pro Vás nejvhodnější. Vysvětlí Vám, jak bělení správně používat, jak dosáhnout nejlepších výsledků a jak vybělený odstín zubů udržet co nejdéle. Budou Vám k dispozici v případě dotazů nebo možných komplikací v průběhu bělicího cyklu.