V posledních desetiletích se estetická stomatologie stala klíčovou indikací v moderní stomatologii. Nejen kvůli rostoucí tendenci mít krásný a atraktivní úsměv. Bezchybné zuby mají být symbolem zdraví a úspěchu a podtrhují sebevědomí každého jedince. Podle rčení, že mnoho cest vede do Říma, jsou koncepce estetického ošetření stejně rozdílné jako konkrétní situace a požadavky v ústní dutině. Proto by měly být potřeby a cíle pacientů přesně a podrobně stanoveny ještě před zahájením konkrétního léčebného protokolu.

Pokud jde o typické defekty skloviny včetně povrchových zabarvení, již více než 20 let úspěšně používám techniku mikroabraze skloviny. Tento osvědčený postup se ukázal jako velmi zdatný při ošetření nedokonalostí skloviny o hloubce menší než 0,2 mm. Výsledek je obvykle přesvědčivý a moji pacienti mají prospěch z bezvadných a krásnějších zubů.

Nedávno se v naší ordinaci chtěla poradit 27letá pacientka. Od doby, kdy má stálý chrup, se u ní vyskytovaly výrazné imperfekce, které souvisely s defekty skloviny postihujícími oba centrální řezáky (11 a 21; viz obr. 1). Jistě nemusím zmiňovat, že to pro ni bylo nesmírně znepokojující a že mladá dáma těmito defekty nesmírně trpěla. Po téměř ukončené ortodontické léčbě byla rozhodnuta zbavit se nepříjemných žlutohnědých nedostatků. Pacientka se rozhodla pro rychlou léčbu za přijatelnou cenu. Naší volbou tedy bylo ošetření mechanickou technikou mikroabraze skloviny s použitím přípravku Opalustre™ (Ultradent Products). Opalustre je profesionální chemická a mechanická abrazivní suspenze s obsahem 6,6 % kyseliny chlorovodíkové pro odstranění povrchových bílých, hnědých nebo vícebarevných defektů skloviny, včetně fluorózního zabarvení do hloubky 0,2 mm.

Před zahájením zákroku jsem pořídila předoperační snímky určila výchozí barvu zubu pomocí VITA vzorníku. Defekty skloviny a dyskolorace však byly tak výrazné, že nebylo možné správně přiřadit jediný odstín.

Kvůli kyselině chlorovodíkové obsažené v přípravku Opalustre jsem izolovala oblast ošetření koferdamem a chránila oči pacientky, asistentky i své oči ochrannými brýlemi. Pro dodatečnou ochranu měkkých tkání jsem použila těsnící gel OraSeal™ (Ultradent Products), abych zabránila poškození tkání. Tenký proužek OraSealu se umístí pod koferdam podél okraje dásně, aby se zabránilo průsakům. Alternativně lze podél gingiválního okraje před ošetřením umístit také světlem vytvrzenou bariéru z pryskyřice, například OpalDam™ nebo OpalDam™ Green (Ultradent Products), aby se zabránilo poškození tkání.

Poté jsem na postižená místa zubů 11 a 21 nanesla 1 mm silnou vrstvu abrazivní pasty Opalustre. Díky své výrazné fialové barvě se pasta Opalustre opravdu snadno umisťuje a kontroluje. Poté jsem použila OpalCup™ (Ultradent Products) při pomalých otáčkách a vyvíjela jsem střední až silný tlak po dobu 60 sekund. Rychlý oplachem jsem zkontrolovala úspěšnost prvního kola. Tento postup jsem dvakrát zopakovala. Již po tomto prvním ošetření vykazovaly přední zuby pacientky skvělý výsledek s mnohem menším počtem žlutohnědých skvrn (viz obr. 2).


Obr. 1: Předoperační fotografie.

Obr. 2: Po prvním ošetření


Po šesti dnech jsme v naší ordinaci provedli druhé ošetření mikroabrazí skloviny a získali jsme krásnou barvu zubů A1 na 11 a 21 (obr. 3 + 4). V neposlední řadě jsem provedla konečné leštění pomocí dokončovacích kalíšků OpalCups.

     

Obr. 3+4: Závěrečná fotografie po mikroabrazi skloviny v délce 2x30 min.

Nakonec dvě krátké sezení po 30 minutách vedly k výraznému zlepšení skloviny a opravdu úžasnému výsledku. Má pacientka byla s výsledkem více než spokojena a nyní se může pozitivně a krásně usmívat i do budoucna.

Technika mikroabraze skloviny se opět ukázala jako velmi rychlá, snadná a účinná metoda pro ošetření odvápnění skloviny o hloubce menší než 0,2 mm a následného výrazného zabarvení. Spoléhám-li se na abrazivní pastu Opalustre s mikročásticemi karbidu křemíku, mohu si být vždy jista, že mechanická abraze bude hladká a šetrná k zubům. Navíc díky tomu, že se odstraňuje pouze méně než 0,2 mm skloviny, nenese tento koncept ošetření pro pacienta žádná rizika ani vedlejší účinky.

 


Obr. 5: Kontrolní vyšetření a vzhled 6 měsíců po ošetření.

 

Informace o objednávky OPALUSTRE zde >>

 

 
O autorce

Lene Holm, Dánsko
 

Lene Holm pracuje jako dentální hygienistka v soukromé praxi Beringhus Dentists v Horsensu a Vamdrupu v Dánsku. Kromě toho přednáší na stomatologických kurzech o estetických koncepcích ošetření, bělení zubů, technikách mikroabraze skloviny a profesionálním čištění zubů.