Úspěch dlahovacích pásek Ribbond vedl k uvedení dalších dlahovacích systémů na trh. I přesto, že mnoho výrobců se snažilo Ribbond napodobit, nikdo z nich se mu nedokáže vyrovnat.

Co je Ribbond?

Ribbond je vláknitá výztuž, která zabraňuje vzniku zlomenin ve všech dentálních kompozitech a akrylátech. Použití technologie Ribbond je derivátem stejného vláknitého kompozitního laminátu, který se používá k výrobě takových vysoce výkonných průmyslových aplikací, jako jsou konce letadel, lodní trupy a tenisové rakety.
 
Ribbond je vyroben ze stejných vysoce pevných polyetylénových vláken používaných pro výrobu neprůstřelných vest. To je tkané pomocí patentované křížové vazby, zámek-steh vazby. Pak je upraven pro vazbu pomocí plazmy studeného plynu.

Zveřejněné nezávislé studie (k dispozici na vyžádání) a uznávaní odborníci upřednostňují Ribbond před ostatními systémy. Nejznatelnějším důvodem je nepřekonaná přizpůsobivost Ribbond pásek.

Shlédněte video, které shrnuje důležité charakteristiky vlákenných dlahovacích pásek systému Ribbond

Konfigurace vlákna

Patentované leno vlákno splétané křížovým zámkovým stehem, zajišťují nepřekonatelnou přizpůsobivost bez kompromitování své směrové integrity a schopnosti podpory kompozit. Tento patentovaný zámkový steh zabraňuje shrnutí vláken v pryskyřici. Jednosměrné nebo tkané podpůrné systémy se při adaptaci rozestoupí a lze zde očekávat shrnutí a riziko prasknutí v pryskyřičné matrici, při stlačení náhrady.


Patentované Ribbond leno vlákno.
Nerozplétá se při zastřižení nebo roztažení při přizpůsobení.

 

Přizpůsobivost bez paměťového efektu

Pravděpodobně jako stabilita vlákna je nulový paměťový efekt podpůrného systému. Materiál, který se odchlipuje nevede pouze k přílišné objemnosti, ale také ohrožuje systém vrstvení. Ribbond je virtuálně bez paměťového efektu, což zajišťuje těsnou a přesnou adaptaci. V případě periodontického dlahování vlákna těsně přiléhají k povrchu zubu a vytváření tak laminovanou strukturu.


špičková přizpůsobivost - snadná adaptace - bez paměťového efektu

Vláknem podpořený kompozit je silný, jakmile je vlákno laminováno k zubu, ale náchylný ke koheznímu selhání pryskyřice, když vlákno není těsně přizpůsobeno zubům. Příkladem tohoto fenoménu laminátu je síla porcelánové fazety při těsném těsném spojení s zubem.
V případě můstků nebo jiných volně stojících konstrukcí mohou být vlákna navrstveny do laminátu tak, že se umístí do více vrstev.

 

Následující fotografie demonstrují, jak na rozdíl od volně tkaných vláken
si Ribbond zachovává rozměrovou stabilitu

klikněte na obrázek pro zvětšení

Ribbond leno vlákno
   
Jednosměrné skelné vlákno
   
Konkurenční splétané vlákno 
   
Chování dlahovacích vláken při odstřižení 
(Ribbond je úplně vlevo) 
Ribbond ve srovnání s jinými vlákny pro vyztužení

Nejvíce zřejmý rozdíl mezi Ribbond a jinými vláknovými výztužemi je ovladatelnost. Ribbond nemá prakticky žádnou paměť a netřepí se, když je při adaptován na zuby. Ostatní materiály se buď přizpůsobují, nebo mají příliš mnoho paměti a jsou obtížně použitelné. To znamená, že ostatní vláknové výztuže nemohou být vyrobeny jako efektivní laminátové struktury jako Ribbond. Hodnocení CRA jednoznačně uvádí, že důležitost snadného používání daleko převýší náklady a že Ribbond byl nejjednodušší materiál na aplikaci.

Zdokumentovaná historie úspěchu

Ribbond vede na poli publikovaných článků a studií. Ribbond dokazuje sérii úspěchů od roku 1992. V případě požadavku posledních článků nás prosím kontaktujte. Tyto jsou dostupné na vyžádání (v angličtině).


Biokompatibilita

Je-li Ribbond odstřižen rotačním nástrojem, výsledné částice a exponované vlákno není biokompatibilním rizikem pro pacienta.


Nekonečná životnost

Ribbond má nekonečnou životnost a nevyžaduje uložení v lednici, což maximalizuje efektivitu nákladů.


Ribbond vs. skelná vlákna

Někteří výrobci nabízejí systémy dlahovacích materiálů ze skelných vláken. Stejná vlákna, která jsou použita pro výrobu Ribbond se používají pro výrobu neprůstřelných vest a ochranných štítů pro vojenská letadla. Skelná vlákna nejsou používána pro podobné průmyslové uplatnění z obvyklých důvodů - protože jsou lámavá a nejsou odolná vůči prasknutí. 

 
Dozvědět se ještě víc (v angličtině) >>

 

 

Pracovní postup při dlahování zubů
 

řezání impregnace aplikace kompozita adaptace Ribbond pásku
       
 
interproximální adaptace aplikace vyhlazovací vrstvy dlahování dokončeno  

 

Pracovní postup na videu

 

Často kladené otázky

1)    Mohu se dotknout Ribbond? Ano, po namočení pryskyřicí. Než je namočen pryskyřicí, použijte k manipulaci s Ribbond kovové nástroje. Nevyžaduje se žádný speciální postup pro vytažení Ribbond vlákna z jeho obalu pomocí pinzety, následně rozstřihnutí a namočení pryskyřicí. Jakmile je namočený, můžete se dotýkat Ribbond pomocí prstů nebo latexových rukavic.
 
2)    Čím mám namočit Ribbond? Navlhčete Ribbond s neplněnou pojivovou pryskyřicí, která neobsahuje dentinový primer nebo kyselinové leptadlo. Tyto přidané chemické složky budou mít nepříznivý vliv na vytvrzenou pryskyřici, pokud nebudou důkladně odpařeny od vlhkého Ribbond. (Viz seznam kompozit - klikněte)

3)    Jak se polymeruje Ribbond? Stejně jako jakákoliv vláknitá výztužná struktura pryskyřice, jako je trup lodi nebo tenisová raketa, vlákna se nepolymerují, polymeruje se pouze pryskyřice. Pryskyřice je pojivová matrice, která drží vlákna v polohách, a vlákna poskytují pevnost a zastavují šíření trhlin.
 
4)    Jaké jsou tyto vlákna? Polyetylén s vysokou molekulovou hmotností. Stejné druhy vláken se používají pro výrobu neprůstřelných vest.
 
5)    Proč nemohu vystřihnout Ribbond s nůžkami, které už mám? Ribbondová vlákna jsou odolná proti oděru a tak lomově houževnatá, že jsou používána pro výrobu neprůstřelných vest. Při stříhání Ribbondu je důležité mít čistý řez, žádné "pižlání" není přípustné. Většina nůžek jednoduše nemůže stříhat Ribbond efektivně.
 
Výhodou vláken Ribbondových vláken je, že na rozdíl od křehkých skleněných vláken je extrémně nepravděpodobné, že se vlákna Ribbond během klinického použití rozbijí. Nevýhodou je, že materiál je obtížně řezatelný a většina nůžek jej nerozstřihne. 

Další otázky a zajímavé informace (v češtině) najdete ZDE >>

 

Ribbond-THM byl představen v květnu 2000. Oproti původnímu Ribbond Originál má poloviční tloušťku při stejných pevnostních vlastnostech. Vyrábí se s použitím vyšší koncentrace tenčích polyetylénových vláken s ultra vysokou molekulovou hmotností. Jeho tloušťka je 0,18 mm a nabízí se ve třech šířkách -  2 mm, 3 mm a 4 mm.

Objednat si můžete ZDE:


Ribbond