"Pokud jste už někdo musel stěhovat zubní ordinaci, jistě mi dáte za pravdu, že je to desetkrát horší než stěhování domácnosti," říká viceprezidentka pro klinické záležitosti společnosti Ultradent Products, Dr. Jaleena Jessop. "Často se stává, že ve svých zásobách najdete tolik různých výrobků, které mají jen jednu jedinou indikaci, ke které je lze použít."

Skříně plné výrobků pro jedinou indikaci vám způsobí bolesti hlavy nejen při stěhování, ale mohou být také drahé, a to jak časově - kvůli zdlouhavému pracovnímu postupu, tak z hlediska skutečných nákladů na pořízení. Výrobky, které lze použít více způsoby, univerzální pro více indikací, přispívají ke zjednodušení složitého fungování zubní ordinace. Například také dočasná pryskyřice J-Temp™ nabízí více řešení v jedné injekční stříkačce. "J-Temp je produkt, který svým způsobem pokrývá celou řadu různých potřeb," říká Jessop. 

Zubní lékaři mohou dočasnou pryskyřici J-Temp využít pro vše od nákuskusových ramp a dočasné zvýšení okluze, přes dočasné náhrady, dále pro vytvoření zubní dostavby, aby bylo možné použít kofferdamovou sponu, až po dlahy mezi implantáty.

         
     

"Poprvé jsem začala o J-Temp přemýšlet, když jsem dělala kořenový kanálek na horním moláru a meziopalatinální hrbolek byl zlomený pod gingivou. A já jsem se opravdu snažila nasadit kofferdam předtím, než jsem začala s výplachem kanálků," říká Dr. Jessopová. V té době se Dr. Jessopová opravdu nahřela a vzala si dostavbový materiál, který dostavěla zubní strukturu, aby v tom místě mohla opřít svorku kofferdamové spony. Což fungovalo dobře. "Přemýšlela jsem o tom, že když použiji kompozit, musím pro vytvoření vazby leptat a bondovat, ale když se dostanete pod gingivu a snažíte se o vytvoření vazby na této části zubu, může být obtížné, ne-li nemožné uhlídat sulkulární tekutiny. Chtěla jsem něco, co by na místě zůstalo až do doby, než bude možné umístit finální dostavbu a protetiku. To byl nápad na první s indikací tohoto výrobku."

Čím více jej Dr. Jessopová začala používat pro různé indikace, tím více zjišťovala, jak je příjemné mít jeden výrobek schopný pokrýt celou škálu různých potřeb na rozdíl od pěti, šesti nebo více různých materiálů, které mohou všechny proexpirovat, než se po otevření znovu použijí.  

A tak se zrodila dočasná pryskyřice J-Temp. 

Pohotovostní telefonáty nejsou pro zubaře ničím novým a doktorka Jessopová říká, že je neustále dostávala od pacientů, kteří jí říkali, že právě podstoupili čištění kořenových kanáleků a dočasná pryskyřice jim vypadla. "Nikdy nevolali endodontistu, vždycky volali praktického zubaře. V devíti případech z deseti byla dočasný výplň vyplavená, okousaná. Nebyla zcela pryč, stále tam byla, ale byla neuvěřitelně erodovaná. Takže se jim tam dostávalo jídlo a velmi se báli, že se jim křehké stěny zubu zlomí - mysleli si, že jim teď budou muset zub vytrhnout nebo budou muset zaplatit za opětovné ošetření kořenového kanálku, to se s J-Tempem nestává. Nanesete ho, ujistíte se, že je okluze v pořádku a pošlete pacienta domů." 

Některé dočasné materiály jsou "nebezpečné" v tom, že může dojít k nepředvídatelnému následku, že jsou příliš dobré. Je to zvláštní představa, být příliš dobrý - ale perfektní dočasný materiál může vést k tomu, že pacient bude mít pocit, že jeho problém je vyřešen a už se prostě nevrátí pro dokočení a vytvoření finální protetické práce. "Normálně se vrátila se až po deseti letech. Povizorní náhrada vypadala příliš dobře," říká Jessopová o pacientce, kterou ošetřila krátce po absolvování fakulty. Jednalo se o konkrétní situaci, kdy její otec, emeritní zakladatel a generální ředitel společnosti Ultradent Products, Dr. Dan Fischer, byl mimo město a potřeboval, aby Dr. Jessopová umístila dočasnou náhradu, než bude moci provést finální opravu. "Říkám si, žádný problém, tati. Mám to. Udělala jsem to nejkrásnější provizorium. Byla jsem na sebe tak pyšná. Vyfotila jsem si to a poslala tátovi a on na to: "Jé, co jsi to udělala?" "To je skvělé," odpověděla jsem. Pacientka se na pro finální protetiku vrátila až po více než deseti letech." 

Takže... Pokud jde o jeho jedinečnou barvu, "J-Temp je světle fialový, protože chceme pacientům jen jemně připomenout, že jde stále jen o dočasnou náhradu, že se musí vrátit ke svému lékaři a nechat si umístit konečnou náhradu."

Světle fialová barva, která je společným motivem univerzální dočasné pryskyřice J-Temp, slouží k více účelům. "Pro lékaře je to také barva, která mu umožní určit, co je dočasné a co je struktura zubu. Lékař snadno pozná, že je celý dočasný materiál odstraněn, než udělá konečnou náhradu."

"Je to jen lehce světle fialová barva [ . . . ] můžete ji použít na lingvální části předního zubu. Není na něm vidět tmavá barva. Můžete ho použít na okluzní plochu a nejeví se příliš tmavě. Proto ta světle fialová barva," říká Jessop. 

Pryskyřice J-Temp je polymerizovatelný, dočasný materiál. "Je to příjemné, protože nevyžaduje aplikaci adheziva. Je samonivelační. Je to něco, co se trochu smršťuje, ale ne moc. Je to pryskyřice, kterou příliš ovlivnňuje peroxid, takže ji lze použít s technikou endodontického (vnitřního) bělení. Není na ní téměř žádná vrstva kyslíkem inhibovaná vrstva."  

"Jistě víte, že pryskyřice se nesmí nanášet na peroxid, protože kyslík brání polymeraci. Takže obvykle používáte spíše tmely nebo samoleptací pryskyřičné cementy, jako je materiál UltraTemp™. Jenže ty během několika dní vypadnou." Dr. Jessopová pokračuje, že hledala něco, co by mělo větší sílu a strukturu, aby to mezi jednotlivými návštěvami nevypadávalo. 

Dočasnou pryskyřici J-Temp můžete také použít k vytvoření dlah mezi implantáty nebo s floss technikou, abyste zabránili deformaci implantátu během otiskování. "Mám jednoho pacienta, který před mnoha lety měnil pneumatiku na autě, a když do něj někdo narazil a srazil ho z nájezdu na silnici, dostal ránu do obličeje a ta mu vyrazila spoustu zubů," říká Dr. Jessopová. Po nehodě její otec, doktor Fischer, pacientovi zhotovil můstek. Postupem času, se zhoršováním peria a kosti, musely být zuby přiléhající k můstku vytrženy a musely být zavedeny implantáty. "Mnozí si již možná uvědomují, jak obtížné může být usazení skeletu na implantátové pilíře. Často je to způsobeno ohýbáním otiskovacích abutmentů implantátů během otiskování. Možnost izolovat a stabilizovat implantáty během usazování otiskovacího materiálu změní pravidla hry," říká Dr. Jessopová. Poté zhotovila další otisk, aby vyzkoušela usazení před zhotovením finální protetiky. "Prostě jsem vzala trochu dentální nitě, omotala každou z nich a pak jsem ji zpevnila pomocí J-Temp. Umístila jsem J-Temp podél zubní nitě, která pokrývala všechny části kromě velmi malého segmentu, a pak lehce zpolymerovala. J-Temp připojte k implantátu až poté, co většina pryskyřice již pokryla nit a byla polymerizována. Tím se sníží polymerační napětí a zároveň se sníží deformace implantátu. Další implatát se vrátil a krásně seděl."
 

Dr. Brigham Stoker ordinuje v Utahu a zároveň pracuje v klinickém týmu společnosti Ultradent Products. Použil J-Temp k dlahování pěti implantátů pro otisk hybridní protézy. "Vzhledem k deformaci implantátů, ke které může dojít během otisku, mi laboratoř obvykle musí poslat zpět " šablonu" na vyzkoušení, abychom se ujistili, že je uložení dokonalé. Pak je často nutná nějaká úprava a pořídí se nový otisk. To prodlužuje proces o několik návštěv pacienta a může to být frustrující," říká Stoker. "Tentokrát jsem otisk pořídil s dlahou J-Temp a laboratoři jsem řekl, že jsem si s dlahou J-Temp, která je součástí tohoto prvního otisku, vlastně vyrobil vlastní šablonu. Díky tomu odpadly 2-3 návštěvy a náhrada perfektně sedí!"

Společnost Ultradent Products vznikla před více než čtyřiceti lety, když Dr. Fischer viděl potřebu nového produktu pro managmenent měkkých tkání a vytvořil hemostatikum Astringedent™. Dnes v tradici pokračuje Dr. Jessopová a nejnovější revoluční produkt společnosti Ultradent Products, dočasná pryskyřice J-Temp. Proč mít více výrobků, které mají pouze jednu indikaci, když můžete mít jeden výrobek pro více indikací? Vyzkoušejte dočasnou pryskyřici J-Temp na vlastní kůži.

Detailní informace o samotném produktu a dostupná balení najdete ZDE >>